Home

You are here

Competitions

 

 Every brewer wonders just how good their brews are and how much their friends are snowing them when they guzzle down their brews. Blind judged competitions provide the best tool to get fair feedback on your brews. Every year the Falcons run four competitions: The Doug King Memorial Speciality Lager and Experimental Beers Competition; The Maltose Falcons Mayfaire; The Los Angeles County Fair Homebrewing Competition and Oktoberfest. Watch this space for details on getting your beers judged.

Current Competitions

2014 Doug King Memorial

Older Competitions

2013 Los Angeles County Fair

2013 Mayfaire Competition

2013 Doug King Memorial Specialty, Lager and Experimental Beers Competition

2012 LA County Fair Competition

2012 Mayfaire Competition

2012 Doug King Memorial Specialty, Lager and Experimental Beers Competition

2011 LA County Fair Competition

2011 Mayfaire Competition

2011 Doug King Memorial Specialty, Lager and Experimental Beers Competition

 2010 Los Angeles County Fair

2010 Mayfaire Competition

2010 Doug King Memorial Specialty, Lager and Experimental Beers Competition

 2009 Los Angeles County Fair

2009 Mayfaire Competition

 

The Falcons Style Guidelines

Yes, we're persnicktety people and we keep our own guidelines. While substantially the same as the BJCP guidelines (in fact Falcons have been on previous BJCP guideline committees), we do have a few differences and tend to change more often.

You can find the collected works of the Falcons Competition Committee here.

The latest guidelines - 2013 Falcons Guidelines

 

 

Comments

cybertonian's picture
 #

2012 Doug King Memorial Homebrew Competition Winners
 

 

Best of Show:
Norman Jufer                       15.2  Traditional Bock
       Ontario CA, Inland Empire Brewers

1st  Runner Up:
John Aitchison                     15.4  Doppelbock
           Northridge CA, Maltose Falcons

2nd Runner Up:
Norman Jufer                      25.4  Smoke Beers, Other
         Ontario CA, Inland Empire Brewers


Class  1 American Pale and Dark Lager

        1st   Norman Jufer                          1.2   American Pre-Prohibition Lager
                 Ontario CA, Inland Empire Brewers
       2nd   Jim Maurer                              1.2   American Pre-Prohibition Lager
                 Aurora CO
       3rd   David Merz                                1.4   American Dark Lager
                 Marquette MI, Palmetto State Brewers

Class  2   European Pale Lager
        1st   Norman Jufer                           2.4   Dortmunder/Export
                 Ontario CA, Inland Empire Brewers
       2nd   Virgil Bumann                         2.1   Munich Helles
                 Camarillo CA, Maltose Falcons
       3rd   Jeff Crowell                               2.3   North German Pils
                 Glendora CA, Crown of the Valley Brewing Club

Class  9   Amber and Dark Lager
        1st   Norman Jufer                           9.1   Vienna Lager
                 Ontario CA, Inland Empire Brewers
       2nd   Jeff Koehler                              9.4   Munich Dunkel
                 Pasadena CA, Pacific Gravity
       3rd   Norman Jufer                           9.5   Schwarzbier
                 Ontario CA, Inland Empire Brewers

Class  10  American West Coast Beers
         1st   David Bryan                            10.3  American Red/Amber Ale
                 Ankeny IA, Iowa Brewers Union
         2nd   Todd Peterson                      10.2  California Common Beer
                 San Dimas CA, Maltose Falcons
         3rd   David Merz                             10.2  California Common Beer
                 Marquette MI, Palmetto State Brewers

Class  14  Northern European Strong Beers
         1st   John Aitchison                       14.2  Baltic Porter
                 Northridge CA, Maltose Falcons
         2nd   David Merz                             14.1  Adambier
                 Marquette MI, Palmetto State Brewers
         3rd   Robert Sanchez                     14.3  Imperial ("Russian") Stout
                 Walnut Park CA, Yeast Side Brewer's

Class  15  Bock
        1st(tie) Norman Jufer                       15.2  Traditional Bock
                   Ontario CA, Inland Empire Brewers
        1st(tie)  Chris Kennedy                    15.3  American-Style Bock Beer
                   Los Angeles CA
        2nd   John Aitchison                         15.4  Doppelbock
                 Northridge CA, Maltose Falcons
        3rd   Aaron Callahan                        15.2  Traditional Bock
                 Sacramento CA

Class  24  Specialty Beer - Fruit/Vegetable and Herb/Spiced
       1st   Chris Rockwell, Jo Lockman             24.2  Herb- and/or Spice-Flavored Beer
                 Los Angeles CA, Maltose Falcons
       2nd   Mark Poliner                              24.2  Herb- and/or Spice-Flavored Beer
                 Tarzana CA, Maltose Falcons
       3rd   Brandon Smith                          24.1  Fruit- and/or Vegetable-Flavored Beer
                 Burbank CA

Class  25  Specialty Beer - Smoked, Experimental, Historical, and Other
        1st   Norman Jufer                             25.4  Smoke Beers, Other
                 Ontario CA, Inland Empire Brewers
       2nd   Norman Jufer                            25.2  Specialy Beer, Other
                 Ontario CA, Inland Empire Brewers
       3rd   Todd Peterson                             25.2  Specialy Beer, Other
                 San Dimas CA, Maltose Falcons

Class  28  Imperial Anything
        1st   Ward G Walkup IV                   28.1  1,080-1.100
                 Pasadena CA, Yeast Side Brewer's
        2nd   Mikey Jones                             28.1  1,080-1.100
                 Santa Monica CA, Pacific Gravity
        3rd   Kevin Grizard                           28.1  1,080-1.100
                 Moorpark CA, Maltose Falcons

Class  29  Session Beer Challenge
        1st   Matt Staley, Sam Staley             29.1  Traditional Session (under 1.040)
                 Ladera ranch CA, Meisters of the Brewniverse
       2nd   Norman Jufer                              29.2  Experimental Session (under 1.040)
                 Ontario CA, Inland Empire Brewers
       3rd   Norman Jufer                               29.1  Traditional Session (under 1.040)
                 Ontario CA, Inland Empire Brewers

Class  30  Middle of the Road
          1st   Seth Weiss, Alan Weiss                      30.1  Anything Between 1.040-1.060
                 Encino CA
          2nd   Darrell Rogers, William Pence        30.1  Anything Between 1.040-1.060
                 Ben Lomond CA
          3rd   Marc Ross, Joseph Ginsberg             30.1  Anything Between 1.040-1.060
                 Redondo Beach CA, Pacific Gravity

 

 
Drupal theme by pixeljets.com D7 ver.1.1